skip to main content

Staff Directory

Carle Place MS/HS (Click on Teacher's Name for Website)

Administration
Principal
Thomas DePaola  
Assistant Principal
Gerald Baratta, Jr.  
(High School )
Seth Katz  
(Middle School)
Clerical
Maria Costidis  
Nancy Gillespie  
(HS Clerical)
Kay Gleason  
(Guidance Clerical)
Mary Hopkins  
(HS Clerical)
Maria Pasquarella  
(HS Clerical)
Yaumiry Perea  
(MS and HS Attendance Clerical)
Linda Rapoport  
Kathleen Reardon  
(MS and HS Clerical)
Cathy Small  
(MS and HS Attendance Clerical)
Deborah Vosila  
(MS and HS Library Clerk)
Darlene Williams  
(HS Clerical)
Faculty & Staff (Click on Name for Website)
Business
Toula Foufas  
Computer Lab
Allison Courtney  
(MS Computer Lab Aide)
Karen Desimone  
(HS Computer Lab Aide)
Diane DeVito  
Annette Frank  
(HS Computer Lab Aide)
English Language Arts
Emily Cavallaro  
Rebecca Chiarelli-Shay  
Victoria Cornicello  
(Literacy Specialist)
Sara De Jesus  
Sandra Dietz  
James Fisher  
(Chairperson of English (7-12) / ESL (K-12))
Cherie Gisondi  
Christa Klatsky  
Melissa Mehling  
Rebecca Menuzzo  
Kieran Morris  
Rebecca Murrell  
(Speech and Language)
--- TBD
(Literacy Specialist)
Matthew Woythaler  
Family and Consumer Sciences
Erika Fallik  
Fine & Performing Arts
Douglas Brett  
Simone Giacalone  
Kevin Kavanagh  
Daniel Krause  
Jenique Nijboer  
Joni Russo  
(Chairperson of Fine & Performing Arts)
Richard Stein  
Guidance
Joy'Anne D'Anca  
(Director of Guidance)
Dr. Christopher Grieco  
(School Psychologist)
Alice Jacoby  
(High School)
Alison Klein  
(High School)
Dr. Lisa Laudante  
(School Social Worker)
Robert Santoro  
(MS Counselor)
Gail Vlacich  
(High School)
Library and Media
Susan Bourla  
Mathematics
Juliann DeStefano  
Patrick Kelly  
Katie Kimmons  
Caryl Lorandini  
Joe Malizia  
(Chairperson)
Tracey Myles  
Lauren Palma  
Jamianne Pullan  
Christina Schleier  
Nurse
Monique Mouton  
(High School)
Physical Education/Health
Christine Ceruti  
(Director of Health, Physical Education, Family and Consumer Sciences and Athletics)
Tiffany Claeson  
Erika Fallik  
Hossy Habashzada  
Dan McNamara  
Timothy Moran  
Science
Michael Bello  
Brad Buonpane  
John Caifa  
Danielle Foraker  
Jenna Iannone  
Jamianne Kruse  
Steve Leffler  
Joseph Malizia  
(Director of Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM))
Carol Nicosia  
Sherry Ostroff  
Patricia Ramsawak  
Kathryn Sheil  
Dr. Wayne Sygman  
Social Studies
Jennifer Bambino  
Kevin Breslin  
Maddalena Buffalino  
Joan Caliendo  
Michael Renga  
Leslie Rubenstein  
(Chairperson of Social Studies & World Languages)
Jeananne Sullivan  
Andrew Thiem  
Tara Vasilakopoulos  
Special Education
Harvey Allen  
John Bergaglio  
Daniel Como  
Allen Foraker  
(Chairperson of Special Education)
Cristyn Hoek  
Jenna Iannone  
Brian Krummenacker  
Charlotte Lipson  
Vincent Nappo  
Dana Olsen  
Laurie Papa  
Lindsey Porcello  
Joanne Royals  
Chelsea Samain  
Brittany Woznick  
Teacher Aide
Maria Bertelle  
(High School)
Technology
Joe Malizia  
(Chairperson)
Julie Norman  
Erik Tonner  
World Language
Diane Arata  
Karen Dornicik  
Jose Espinal  
Jillian Kelly  
Rosa Perifimos  
Leslie Rubenstein  
(Chairperson)